ד"ר סובחי אבו עביד

שאלות נפוצות

שאלה :
אני בת 27, סובלת מעודף משקל קיצוני, נשואה מזה 3 שנים ולמרות טיפולים חוזרים אינני מצליחה להרות. האם ניתוח בריאטרי יכול לעזור לי

תשובה:
עודף משקל בנשים מביא להפרעה באיזון ההורמונלי, מחזורים לא סדירים עד כדי הפסקת מחזור ובעיות בביוץ וכמובן קושי בכניסה להריון. הוכח במאמרים רבים שירידה במשקל יכולה להסדיר את המחזורים ולסייע בכניסה להריון, אפילו אחרי ירידה של כ 15-20% מהמשקל העודף.
 

שאלה:
אני בן 68, סובל מעודף משקל משמעותי מלווה במחלות נלוות שכוללות: סכרת, יתר לחץ דם ומחלת לב. האם מומלץ לבצע ניתוח בריאטרי.

תשובה:
הגיל כשלעצמו אינו מהווה מניעה  מביצוע ניתוח בריאטרי אך יש להדגיש שיש צורך לברר היטב ולבדוק את הסיכונים בניתוח כולל הערכה קפדנית של מצב הלב והריאות, והערכה טרום ניתוחית של רופא מרדים .
 

שאלה:
יש לי סכרת מסוג 2 מזה 5 שנים ועודף משקל האם אני יכולה לעבור ניתוח בריאטרי

תשובה:
סכרת והשמנת יתר הינה אינדיקציה מאוד מומלצת לניתוח, הניתוח יכול להעלים את הסוכרת ביותר מ -  80% מהחולים ולהקטנת מינון התרופות הדרושות לאיזון הסוכרת. כמובן שכל חולה עובר הערכה טרום ניתוחית אודות הסיכון הניתוחי וההחלטה נלקחת בתיאום עם רופא המשפחה והאנדוקרינולוג המטפל.
 

שאלה:
אני 3 שנים אחרי אוטם  חד בשריר הלב, סובל מהשמנת יתר, יתר לחץ דם ושומנים גבוהים בדם. אני מקבל אספירין האם אני יכול לעבור ניתוח

תשובה:
אין מניעה מניתוח בריאטרי אצל חולים עם מחלת לב, אפילו אם היו אוטמים בעבר. הירידה במשקל יכולה בהחלט להפחית מהעומס על הלב וכמובן לטפל במחלות הרקע. כמובן שיש צורך בהערכה קפדנית לפני הניתוח הכוללת אקו לב, מיפוי לב והערכה או חוות דעת של הקרדיולוג המטפל. אין צורך בהפסקת האספירין או אפילו פלוויקס לפני הניתוח.


שאלה:
אני 6 שנים אחרי ניתוח טבעת, בתחילה ירדתי כ 30 ק"ג אך לאחרונה יש עלייה תלולה במשקל וסגירות הטבעת אינן אפקטיביות. מה המלצתך.

תשובה:
אחוז הכישלונות בניתוחי הטבעת יכולים  להגיע עד 30-40% , חלקם קשורים בצורת התזונה והאכילה (אכילת נפחים קטנים עם תכולה קלורית גבוהה ) אפשרות שנייה קשורה בטכניקת הניתוח, התרחבות הקיבה, תזוזת הטבעת.

במקרים אלו ניתן לשקול ניתוח חוזר שמשלב גם הגבלה ורצוי להוסיף מרכיב של תת ספיגה (למשל אחד מסוגי מעקפי הקיבה).