ד"ר סובחי אבו עביד

הערכה טרום ניתוחית והחיים לאחר הניתוח

מיהו המועמד:

הדרישה המינימאלית להתאמה לניתוח לירידה במשקל הוא מדד מסת גוף (BMI ) של 40, או  BMI35 או יותר בלווי תיעוד של מצבים רפואיים הקשורים באופן משמעותי להשמנת יתר (סכרת, יתר לחץ דם, דום נשימה בשינה ועוד ).

מטופלים העונים על דרישות אלה, עוברים סינון קפדני באמצעות אבחונים רפואיים, פסיכולוגיים ותזונתיים.


קריטריונים נוספים:
 

  • היעדר כל מחלה או ליקוי שאינו מטופל אשר עלול לגרום לעלייה במשקל (תסמונת קושינג, פעילות יתר של בלוטת התריס שאינו מטופלת וכו').
  • היעדר כל הפרעה פסיכיאטרית או הפרעת אכילה מהותית שאינה מטופלת (דכאון, פסיכוזה, בולמיה, אנורקסיה שאינם מטופלים).
  • היעדר מצב פעיל של שימוש בחומרים ממכרים.
  • היסטוריה של השמנת יתר (חמש שנים או יותר)
  • תיעוד של ניסיונות כושלים לירידה במשקל באמצעים לא ניתוחיים.
  • יכולת לפעול על פי המלצות תזונה, פעילות גופנית והתנהגות.

 


הערכה טרום ניתוחית
 

לפני כל ניתוח שוקלים את הסיבוכים מול הסיכונים בהתערבות הניתוחית תוך מעורבות של הרופא המטפל והרופא המקצועי.

כל  החולים עוברים הערכה טרום ניתוחית בכדי להגדיר את הסיכון הניתוחי.

לפי עבודות רבות הסיכונים בניתוחים בריאטריים פחותים מאשר להשאיר את המטופל עם עודף משקל ומחלות רקע שמסכנות את חייו, הסיכונים תלויים בסוג הניתוח וברקע  של המטופל.

 באופן כללי אם מדובר על ניתוח הטבעת, הסיבוכים העיקריים שיכולים להופיע הם: תזוזת הטבעת, התנקבות הקיבה, חדירת הטבעת לחלל הקיבה, חוסר יכולת לאכול ולשתות בשל חסימה או בעיות בפורט. (הצינורית או בעיות של דלף וזיהום).

בשאר הניתוחים  כגון: שרוול קיבה וסוגי מעקף קיבה, אלה ניתוחים שבהם עושים שימוש במכלבים (סטפלרים)  ומרבית הסיכונים בניתוחים אלה קשור לקו הסיכות. הסיבוכים השכיחים: דימום, דלף או היצטלקות והיצרות.

הסיכונים לסיבוכים אלו על פי הספרות: כ – 1-2% . בטווח הארוך יכולים להיות סיבוכים תזונתיים של חסרים כגון: חסר ברזל, סידן ווטימנים כגון: B 1 B12   ולכן חשוב להיות במעקב סדיר כולל בדיקות דם תקופתיות.

כמו אחרי כל ניתוח בטני, יכולים להיות אירועים של חסימות מעיים על רקע הידבקויות ובקע פנימי.

סיבוכים כללים אחרי כל ניתוח אצל חולה עם עודף משקל כוללים: פקקת ורידים ותסחיף ריאתי ועל כן כל החולים מקבלים טיפול מניעתי בנוגדי קרישה לתקופה שבין שבועיים לחודש אחרי הניתוח.

דלקת ריאות, זיהום בדרכי השתן אצל חולים שלא משתעלים היטב או חולים שלא מנקים את הליחה או חולים שנזקקים לקטטר.

יש חשיבות רבה למעקב המידי לאחר הניתוח ולפנות למנתח במידה ויש עליית חום, הופעת כאבים חדשים או קוצר נשימה.

טיפול מוקדם בסיבוכים מבטיח החלמה מלאה.

 

רשימת בדיקות שיש לבצע במסגרת ההערכה הטרום ניתוחית:
 

צילום ושט קיבה ותריסריון / גסטרוסקופיה

אולטרסאונד בטן עליונה

צילום חזה ואקג

תפקודי ריאה (לחולי אסטמה או מעשנים כבדים)

אקו לב, מיפוי לב (לסוכרתיים או אחרי גיל 40 )

הפניה מדיאטנית

הערכה פסיכיאטרית אם נמצא בטיפול בריאות הנפש

בדיקות דם:

Na, BUN, Gluc, Ca, Ph, Liver and Kidney functions, Ferritin, Transferrin, Serum iron, Vit 12, Folic Acid, Vit D, PTH, Cortisol, Albumin, Globulin, CBC, PT,PTT, TSH, HbA1C, Triglycerides, Cholesterol, HbsAg

 

 

                    

החיים לאחר הניתוח

רוב המטופלים מאושפזים בבית החולים למשך יום או יומיים ומסוגלים לנהוג אחרי 10 ימים בהנחה שאינם זקוקים יותר לתרופות לשיכוך כאבים.

רבים חוזרים לעבודה תוך ימים מהניתוח.
הירידה במשקל משתנה בהתאם להליך ולאופן שבו המנותח מגיב לשינויים בתזונה שלו.

הדיאטניות עובדות עם המטופלים במטרה לסייע להסתגל להרגלי אכילה חדשים ולפעילות גופנית מוגברת – שינויים להם המטופלים צריכים להיות מחויבים לאורך כל חייהם.

הרגלים בריאים אינם מתפתחים באופן אוטומטי הם דורשים ידע, זמן ומחויבות.
 

תזונה

למרות שההנחיות התזונתיות לאחר הניתוח משתנות בין ניתוחים והליכים שונים, עליכם לאכול באופן שונה מהאופן בו אכלתם בעבר, לקיים אורח חיים בריא יותר ולהתחייב לפעול על פי הנחיות כתובות וזאת לצורך הצלחה בטווח הארוך. בעוד שהדבר עשוי לעיתים להוות אתגר, הוא יסייע לכם להפיק את המירב מהניתוח שלכם. חשוב שתפעלו על פי ההנחיות הנוקשות המוגדרות על ידי התזונאי, המנתח או האחות שלכם.
לאחר ההליך, סביר להניח שתתחילו בדיאטת נוזלים, ולאחריה מזון בעל מרקם טחון. לאט-לאט תחזרו  לתזונה הרגילה שלכם עם מאכלים בריאים, דלי שומן ודלי קלוריות.
הקפדה על הנחיות תזונה אינה מרמזת שאינכם יכולים יותר ליהנות מהנאות החיים. עדיין תוכלו לצאת לאכול עם משפחה וחברים. יהיה עליכם רק ללמוד הרגלי אכילה חדשים, אשר ימנעו מכם אכילה מופרזת ואת תופעות הלוואי הבלתי נעימות המתלוות אליה. אל תמהרו באכילה והתמקדו בשיחה. עליכם לראות בארוחה הזדמנות לנוח, במקום להתמקד באוכל.


התעמלות

לאחר הניתוח, לא די בשינוי הרגלי האכילה שלכם. עליכם לשנות גם את רמת הפעילות הגופנית אותה תבצעו. באופן כללי, על המטופלים להתחיל בפעילות גופנית בקצב איטי. יש להתייעץ עם המנתח לפני הגברת הפעילות הגופנית. המנתח יתאים לכם תוכנית אישית לפעילות גופנית על פי הצרכים שלכם. הפעילות הגופנית תהיה קלה יותר ככל שתרדו במשקל.


אמצעי מניעה והריון

הריון אינו מהווה סיכון מוגבר בהשוואה לנשים שאינן סובלות מהשמנת יתר. לא מומלץ להיכנס להריון מיד לאחר הליך טבעת להצרת הקיבה היות והעובר נזקק לאספקה טובה של חומרים תזונתיים. במקרה והמטופלת נכנסת להיריון, יש לנקז את כל הנוזלים מהטבעת. יש צורך בפגישות ובדיקות מעקב.
באופן כללי מומלץ להימנע מכניסה להריון במהלך שנה לאחר ההליך הבריאטרי

 
קבוצות תמיכה

קבוצות תמיכה יכולות להוות פורום מעולה שבו מטופלים אשר עברו ניתוח בריאטרי יוכלו לדון במגוון נושאים אישיים ומקצועיים. המנתח שלכם יוכל לספק לכם מידע אודות קבוצות תמיכה שעשויות לסייע בשאלות וצרכים בטווח הארוך והקצר.


בדיקות שגרתיות ומעקב ארוך טווח

חובה להיבדק באופן שגרתי לאחר הניתוח. המעקב מתבצע ללא אשפוז. המנתח והצוות שלו ידונו בנושא הזה מולכם ואתם תקבלו תוכנית הגעה למעקב. בתחילה, בדיקות המעקב תהיינה די תכופות, אך התדירות שלהן תלך ותפחת עם הזמן. לאחר התייצבות המשקל שלכם, בדיקות המעקב יתקיימו אחת לשנה.

 

טבעת מתכווננת להצרת קיבה

במהלך 18 החודשים הראשונים שלאחר הניתוח, ייתכן והטבעת תתמלא בהדרגה בנוזלים. ייתכן ותידרשנה יותר פגישות מעקב בתקופה זו. לאחר התייצבות המשקל שלכם, תגיעו לבדיקה אחת לשנה.

 

מעקף קיבתי, שרוול קיבה והליכים למניעת ספיגה

פגישת המעקב הראשונה תתקיים לאחר מספר שבועות. עם הזמן, המרווחים בין הפגישות יהיו ארוכים יותר. לאחר התייצבות המשקל שלכם, תגיעו לבדיקה אחת לשנה.


ניתוח פלסטי

ביצוע הליך לעיצוב הגוף (ניתוח פלסטי) לאחר ניתוח בריאטרי הופך לתופעה מקובלת למדי. עודפי שומן נוצרים לאחר ירידה משמעותית במשקל. האזורים הבולטים הם זרועות, חזה, בטן, גב וירכיים. תופעת העור ה"תלוי" או ה"נופל", נפוצה למדי בקרב מטופלים שעברו ניתוח בריאטרי שכן לעיתים קרובות העור אינו חוזר לצורה ולגודל המקוריים. תופעה זו היא בין השאר תוצאה של:

 

זמן: ככל שאתם מתבגרים, כך העור מאבד מגמישותו.

משקל: ככל שאתם נושאים יותר משקל עודף, כך העור שלכם נמתח והסבירות שתידרשו לניתוח פלסטי גבוהה יותר.

היסטוריית דיאטות: דמיינו את העור שלכם כבלון. בכל פעם שאתם עולים במשקל, אתם מנפחים את הבלון. בכל פעם שאתם יורדים במשקל, אתם מרוקנים את הבלון.

עישון: העישון  גורם לפירוק הקולגן בעור. הקולגן הנו- חלבון חיוני ברקמות חיבוריות המקנה לעור את החוסן הבריא והגמישות שלו.

שמש: שיזוף באופן קבוע גורם לעור לאבד מגמישותו.

גנטיקה: קיימים סוגי עור גמישים יותר מאחרים.

ניתוחים פלסטיים ניתן לבצע לפחות שנה אחרי ניתוח בריאטרי.


ההליכים הנפוצים ביותר לעיצוב הגוף הם:

הקטנות חזה

ניתוחי בטן/הרמת גוף תחתון

הרמת זרועות עליונות

הרמת ירכיים

 

 

המידע המופיע באתר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ רפואי מקיף לגביי הניתוחים או הטיפול והמעקב לאחריהם אלא מהווה מידע כללי לגביי הניתוחים. בנוסף אין לעשות כל שימוש בחומר המופיע באתר ללא הרשאה מראש ובכתב מאת ד"ר סובחי.