ד"ר סובחי אבו עביד

מידע על השמנת יתר

השמנת יתר היא מחלה כרונית שבה נצברים עודפי שומן אשר עלולים לסכן את הבריאות. כל אדם בעל מדד מסת גוף (BMI) של 30 או יותר, מסווג כסובל מהשמנת יתר.  בשנים האחרונות חלה עלייה מטרידה ביותר בתופעת עודף המשקל והשמנת היתר בעולם כולו.
השמנת יתר הנה תופעה אשר באה לידי ביטוי בהיקפים דומים בכל העולם המערבי – ארה"ב, אירופה וכן ישראל.

 

 

 

 

 מהי השמנת יתר ? טיפול וניתוחי השמנת יתר

השמנת יתר היא תוצר של עלייה במספר או בשיעור תאי השומן בגוף. כאשר אדם עולה במשקל, תאי השומן הללו מתפתחים - בגודלם, ולאחר מכן במספרם. השמנת יתר היא הרבה  מעבר לעניין קוסמטי בלבד. מדובר במחלה וסכנה בריאותית חמורה. רבים שוגים בתפיסה כי שומן מצביע רק על היעדר שליטה עצמית. באופן דומה לכך, לעתים התפיסה המחשבתית היא שהשמנת יתר זהה לעודף משקל. במונחים קליניים, ההבדל בין עודף משקל להשמנת יתר הוא משמעותי ולעיתים אף מסכן חיים. מספר ארגונים רפואיים, לרבות ארגון הבריאות העולמי (WHO),מסווגים את השמנת היתר כמחלה המסכנת את הבריאות באופן חמור

 

תחלואה נלווית

השמנת יתר מקושרת למספר מחלות כרוניות ומגבילות (הנקראות "מחלות נלוות להשמנת יתר"), כגון סוכרת סוג 2, מחלות לב, לחץ דם גבוה, סוגי סרטן מסויימים, דום נשימה בשינה, וכן כאבי גב ופרקים. ככל שעולה מדד ה-BMI, כך עולה גם הסיכון להתפתחות תחלואה נלווית.

 

 

 

 

 

 

 

תמותה

הסכנה למוות מוקדם בשל מחלות שונות עולה ככל שעולה מדד ה-BMI. בנוסף, הסכנה למוות מוקדם, עולה ככל שפרק הזמן בו האדם סבל מעודף משקל ארוך יותר.

אנשים הסובלים מעודף משקל חולני חיים בממוצע 13 שנים פחות מאדם עם משקל תקין.איכות חיים פחותה

מוות מוקדם אינו ההשפעה היחידה של השמנת יתר והשמנת יתר חולנית. השלכות חברתיות, פסיכולוגיות וכלכליות הן מציאות קיימת אשר עלולה להיות הרסנית במיוחד. השמנת יתר קשורה לאיכות חיים פחותה. היא  מגבילה את התפקוד הפיזי, הרגשי והחברתי. אנשים רבים הסובלים מעודף משקל ניצבים בפני מצבים של שיפוט ואפליה. הם מפתחים דיכאון ו/או גישה מתגוננת ואינם יכולים למצות את החיים עד תום.
אנשים הסובלים מעודף משקל חייבים להתאים את עצמם לבעיות יומיומיות, החל ממציאת בגדים במידה המתאימה ושנראים טוב ועד למציאת דרך נוחה לטייל ולחיות. בנוסף, פעילויות יומיומיות נהיות מעייפות וקשות לביצוע.
אנשים הסובלים מעודף משקל מתמודדים גם עם סטיגמות חברתיות כאשר הם מחפשים מקום תעסוקה או לימודים. הם נחשבים, על פי שגרה, לפחות מתאימים לביצוע משימה או כאנשים בעלי מוסר עבודה ירוד עם בעיות רגשיות או קשיים ביחסים בין אישיים.

 

 

האפשרויות הטיפוליות - השמנת יתר דרכי טיפול


טיפולים לא-ניתוחיים

רוב התכניות הלא-ניתוחיות לירידה במשקל מבוססות על שילוב של דיאטה, תרופות, שינויים התנהגותיים ופעילות גופנית סדירה. לצערנו, התוכניות הללו מצליחות רק בקרב 1 מתוך 20 אנשים הסובלים מהשמנת יתר חולנית. פחות מ5%- מאלה המשתתפים בתוכניות לא ניתוחיות לירידה במשקל, משיגים ירידה במשקל משמעותית לאורך זמן.
רוב המשתתפים בתוכניות מסוג זה מחזירים את המשקל בתוך שנה ומציבים את עצמם בפני סכנות בריאותיות חמורות העולות מתוך מחזור של ירידה ועלייה במשקל (תופעת ה-יו יו). 

 

 

 

 

 

 

ניתוח השמנת יתר - ניתוח לירידה במשקל - טיפול בהשמנת יתר

 

ניתוח בריאטרי מהווה אפשרות של טיפול בהשמנת יתר חולנית ובייחוד עבור אלה שלא חוו הצלחה ארוכת טווח בירידה במשקל תוך שימוש באפשרויות הקיימות. ניתוח בריאטרי הוא מושג כללי המאגד תחתיו מספר הליכים כירורגים שונים אשר מטרתם להוביל לירידה במשקל.  באופן כללי ניתן לחלק את מנגנוני הפעולה עליו הם עובדים  לשניים.
מנגנונים הפועלים על הגבלת המזון ומנגנונים הפועלים על תת ספיגה. מנגנון הגבלת מזון מאפשר לווסת ולצמצם את כמות האוכל אותו ניתן לצרוך. בין אם מדובר בטבעת להצרת הקיבה או בפאוץ' קיבתי מצומצם הנוצר באמצעות ניתוח, ההגבלה מבטיחה למטופלים תחושת שובע עם פחות מזון.

מנגנון תת ספיגה מאפשר הגבלת מספר הקלוריות וחומרי המזון שהגוף שלכם יכול לספוג. בהליכים למניעת ספיגה, המנתח משנה את מסלול מעבר המזון ועקיפת המעי הדק על מנת לאפשר ספיגה של פחות קלוריות וחומרי מזון.

 

ניתוחי השמנת יתר - ניתוחים בריאטריים נפוציים כוללים:

שרוול קיבה

מיני מעקף קיבה

מעקף קיבה

טבעת מתכוננת

 

השפעה של טיפול בהשמנת יתר : השפעת הטיפול הניתוחי

בקרב הסובלים מהשמנת יתר חולנית, ניתוחים בריאטריים קשורים בשמירה על הירידה במשקל ושיפור משמעותי במחלות נלוות כגון: סכרת, יל"ד, תסמונת דום נשימה לילי וכו' לעתים עד כדי היעלמות מחלות אלה וצמצום הסיכון למוות.

. למרות שקיים סיכון מסוים בביצוע ניתוחים בריאטרים, הרי שעבור רבים מהמטופלים, הסכנה הטמונה בלהמשיך לסבול מהשמנת יתר חולנית, גבוהה בהרבה מהסיכון שבביצוע ניתוח. ניתוח בריאטרי מצמצם באופן מהותי את הסיכוי למוות ומונע את ההתפתחות של בעיות בריאות חדשות הקשורות בהשמנת יתר, בקרב מטופלים הסובלים מהשמנת יתר חולנית, מחקרים מדעיים מוכיחים כי ניתוח בריאטרי מפחית את הסיכון למוות ב30%-.

 

ישנם עוד מגוון רחב של דרכי טיפול בהשמנת יתר - אנו מציעים את הפתרון הטוב ביותר עבורכם.